Sport

Penalltia legjendare e shënuar nga Antonín Panenka në vitin 1976 (VIDEO)

Legjenda çeke Antonin Panenka thotë se është krenar për teknikën e goditjes së penalltisë që mban emrin e tij edhe sot e kësaj dite, duke shtuar se ai nuk ishte aspak nervoz kur provoi gjuajtjen tani-historike.

Penalltia e famshme Panenka erdhi në finalen e Euro 1976 midis Çekosllovakisë dhe Gjermanisë Perëndimore, një ndeshje që përfundoi 2-2 pas kohës së rregullt.

Në sulmin pasues, secili nga katër shokët e skuadrës së Panenka shënuan penalltitë e tyre përpara se Uli Hoeness i Gjermanisë Perëndimore të humbasë gjuajtjen e tij.

Panenka kishte radhën dhe gjuajti topin para portierit Sepp Maier, në një stil që ishte unik në atë kohë.