Sport

Kosova dhe Danimarka – Drejtpërdrejt (LIVE)

Kosova sonte do të jetë nikoqire e kombëtares daneze në kuadër të një ndeshje miqësore. Dardanët si kurrë më parë do të ndeshen me një prej skuadrave më të forta në botë, gjegjësisht me kombëtaren e dhjetë në botë sipas renditjes së fundit në FIFA.

Por, bazuar në statistikat e mëposhtme rezulton se do të jetë një ndeshje mjaft e fortë në fazën mbrojtëse, por edhe me talent në mesfushë dhe golashënues të fortë.

Të pamposhtur në dhjetë ndeshjet e fundit dhe mesatarisht me dy gola të shënuara për ndeshje, Kosova në dhjetë ndeshjet e fundit ka shënuar tetë fitore dhe dy barazime.

Pasi fituan vetëm një pikë dhe u renditët në fundit në kualifikimit e fundit të Kupës së Botës 2018, Kosova po i merr seriozisht përgatitjet për kualifikuesit e tyre të Euro 2020, pasi Danimarka renditet e dhjeta në botë.

Kundërshtari më i fortë në renditjen e FIFA-s që u përballën Kosova ishin Shqipëria (61), duke e bërë këtë një test të vërtetë.

Ndërkohë, Danimarka është hera e parë që luan kundër një skuadre si Kosova renditje e 130 që nga koha kur luajtën me Jordanin 97 dhe pësuan humbje me rezultat 3:2.

Shiko ketu ndeshjen me komentim SHQIP

Linku 2 – Shiko ketu ndeshjen FULLSCREEN

Linku 3 -Shiko ketu ndeshjen FULLSCREEN

Nese nderprehet video, shiko ndeshjen te Linket