Sport

Joshua vs Ruiz Jr: Orari dhe çdo gjë tjetër që duhet të dini rreth këtij dueli

Kampioni i botës në peshat e rënda Anthony Joshua do të kthehet në aksion në këtë fundjavë.

Superylli që i ka të gjithë titujt e unifikuar të divizionit, po përgatitet për ndeshjen e tij të parë në SHBA, ndërsa ai do të përballet me Andy Ruizin Jr në Madison Square Garden në New York City.

Joshua ishte në ring për herë të fundit në shtator, kur e mposhti Alexander Povetkin në Wembley Stadium për të zgjeruar rekordin e tij në 22-0.

Ai do të takohet me Ruizin, i njohur si ‘The Destroyer’, i cili ka pasur një titull botëror më parë, por e humbi ndaj Joseph Parker në vitin 2016.

Ku dhe kur zhvillohet dueli Joshua vs Ruiz Jr? Ky duel i titullit botëror do të zhvillohet të shtunën, më 1 qershor.

Madison Square Garden është vendi ku do të zhvillohet dueli. AJ do të dal në ring në ora 03:00 sipas orës tonë.

Për çka luftohet?
Anthony Joshua do të përballet me Andy Ruiz Jr ku në tavolinë janë katër titujt që i mban britaniku. (IBF, IBO, WBA, WBO).

Statistikat e boksierëve dhe pesha e gjatësia. Të dy boksierët kanë moshë të njëjtë, 29 vjeç dhe kanë një karrierë të jashtëzakonshme në boks.

AJ ka zhvilluar 22 ndeshje, ku të gjitha i ka fituar, ndërsa 21 prej tyre me nokaut.

Në anën tjetër Ruiz i ka zhvilluar 33 ndeshje, ku ka 32 fitore dhe vetëm një humbje. Ai i ka 21 fitore me nokaut.

AJ është i gjatë 208 centimetra, ndërsa pesha e tij është diku rreth 112 kilogram.