Lajme

Dokumentari që po i bën njerëzit të heqin dorë nga mishi (VIDEO)

Pjesë e Netflix është edhe një dokumentar që mban emrin “The Game Changers”, i cili është përfolur shumë. Njerëzit që e kanë parë, kanë vënë në dyshim regjimet e tyre ushqimore dhe kanë marrë në konsideratë një dietë vegane, pra që bazohet vetëm në ushqime me natyre bimore. Ja çfarë përpiqet të përcjellë dokumentari, përpiluar […]

Lajme

Historia e skifterit që përhapi zjarrin ne Australi (VIDEO)

Elvis Naçi ka gjetur fajtorin për zjarret në Australi. Ai thotë se fajin e ka skifteri, që e cilëson një zog të shthurur dhe dembel, dhe që profeti Muhamed thotë se duhet a’sgjësuar. Sipas Naçit, ngaqë është dembel, skifteri iu vë flakën pyjeve, për ta gjetur gati ushqimin. Naçi në një video të publikuar në […]

Lajme

Paralajmërimi i frikshëm i OKB: Shqipëria do të mbetet me 512 mijë banorë

Sipas parashikimeve të Organizatës së Kombeve të Bashkuara (OKB), Shqipëria në vitin 2100 nuk do të ketë më shumë se 512 mijë banorë. OKB është detyruar të rishikojë shifrat për Shqipërinë brenda një viti, për shkak të lindshmërisë së ulët dhe emigrimit masiv. Në një reagim të bërë sot, presidenti Ilir Meta thotë se kambanat […]

Lajme

Ky është hoteli më i lartë në botë (Foto)

Dubai që është një qyteti i njohur për ndërtesat e larta, pritet të jetë “shtëpia” e hotelit më të lartë në botë – Ciel Tower. Ky hotel në rrugën Sheik Zayed është i lartë plotë 360 metra, dhe është interesant se Dubai tashmë është “shtëpia” e tashmë gjashtë hoteleve më të larta në botë. Gara […]

Lajme

Shikoni çka i ndodh priftit pasi tha, se gratë e trasha nuk shkojnë në parajsë (VIDEO)

Një prift brazilian që po jepte predikimet e tij në vend përgjatë një feste u shty nga skena derisa i folte masës. Ngjarja ka ndodhur në Sao Paulo të Brazilit. Incidenti ndodhi pasi një grua arriti t’iu ikte rojeve. Ajo iu afrua Atit Marcelo Rossi përgjatë ceremonie në selinë e Cançao Nova, komunitet katolik brazilian […]

Lajme

Në lokal fillon përleshja, por reagimi i klientit është epik (Video)

Njerëzit kanë karakter të ndryshëm, disa janë më të nxehtë, disa të tjerë më të qetë. Por 52-vjeçari protagonist i një video që po bëhet virale në rrjetet sociale britanike ka një ftohtësi që edhe James Bond do ta kishte zili. Anglezi ishte duke ngrënë një kebab në një lokal në Portsmouth kur midis një […]

Lajme

Historia prekëse e 8 vjeçarit që punon në minierë, që ne të kemi celularë

Sipas një hulumtimi nga rrjeti “Sky News”, fëmijë shumë të vegjël, përfshirë edhe ata 4-vjeçarë detyrohen të punojnë në minierat e Kongos, ku nxirret kobalti, i cili përdoret për prodhimin e telefonave të mençur. Njëri ta është edhe Dorseni 8 vjeç. Kobalti është përbërës thelbësor i baterive të telefonave të mençur dhe lap-topave. Përmes tyre, […]

Lajme

Video emocionuese: Fitoi betejën me leukeminë, 6 vjeçari pritet si hero në shkollë

6-vjeçari nga Newbury në Shtetet e Bashkuara tregoi se ishte një luftëtar i pamposhtur pasi ai fitoi betejën e ashpër kundër leukemisë. Sëmundja e tij u zbulua në vitin 2016, ndërsa vuajti aq shumë deri në seancën e fundit të kimioterapisë. “CNN” shkruan se John Oliver Zipay vuante nga leukemia akute limfoblastike. Pas zbulimit të […]

Lajme

Chelsea dhe Nottinghami

Chelsea dhe Nottingham Forest kanë publikuar tashmë formacionet zyrtare për ndeshjen e vlefshme për 1/32-tën e Kupës FA. Blutë janë nikoqir të klubit nga Championship në ndeshjen e 1/32-tës së Kupës FA, takim që zhvillohet nga ora 15:01 në Stamford Bridge. Ekipi i Frank Lampard dëshiron fitore nga ky takim pasi duan kalimin në fazën […]

Lajme

Sistemi VAR ndryshon rregullat

Sistemi VAR në futboll do të ndryshojë sërish. Këtë herë, ndryshimi ka të bëjë me pozicionet jashtë loje, një nga aspektet ku teknologjia është treguar më e saktë deri tani. Bordi i Shoqatës së Futbollit Ndërkombëtar kërkon t’i rikthejë fuqinë arbitrave anësorë për të vendosur nëse një futbollist është apo jo në pozicion të parregullt, […]